Chcete, aby Vám dřez vydržel dlouho pěkný a vypadal i po několika letech stále jako nový? Pak je třeba věnovat mu náležitou péči v závislosti na materiálu, ze kterého je dřez vyrobený. Jinou údržbu vyžadují nerezové, tectonitové, keramické nebo granitové dřezy. V tomto článku se
zaměříme právě na dřezy z granitu, které jsou mezi zákazníky stále oblíbenější, a představíme Vám tipy odborníků na jejich čištění.
Granitové dřezy jsou vyrobené z mletého přírodního křemičitého písku a akrylátové polymerové pryskyřice. Jejich přednostmi je, že neztrácejí barvu a krátkodobě odolají vysokým teplotám, jsou navíc odolné proti poškrábání, ulpívání nečistot a vzniku skvrn. Pravidelnou údržbu přesto vyžadují.
Někteří odborníci říkají, že nejlepší údržbou dřezu je časté umývání nádobí. Platí to ale jen v případě, že dodržíte určitá pravidla. Po umytí nádobí zbavte dřez mastnoty, použít můžete přípravek na mytí nádobí. Přípravek důkladně opláchněte vodou a dřez vytřete dosucha. Vlhký hadřík nebo houbičku nenechávejte nikdy déle ležet ve dřezu.
Základním pravidlem údržby granitových dřezů je pravidelné čištění. Než vyčistit dřez velmi důkladně, ale jen jednou za čas, raději mu dopřejte rychlejší, ovšem pravidelnou očistu. K pravidelnému čištění cca 1x týdně použijte Tekutý čistič Teka Clean, vyčistí Váš dřez do hloubky a zároveň šetrně.
Vodní kámen Vás potrápí zejména v oblastech s tvrdou vodou. Pokud se na dřezu tvoří skvrny z vodního kamene, přestože ho po každém použití umyjete a vysušíte, zkuste speciální přípravky na odstranění vodního kamene z granitových dřezů.
Účinným pomocníkem v boji proti vodnímu kameni je sprej Blanco ANTIKALK, který je vhodný na dřezy z granitu a nerezu i na údržbu baterií v různých povrchových provedeních. Sprej rovnoměrně nanesete na povrch a necháte 15 minut působit. Poté se usazeniny odstraní krouživými pohyby drsnou stranou houbičky. Nakonec povrch důkladně omyjete čistou vodou a vytřete dosucha hadříkem. V případě silného znečištění můžete postup zopakovat. Přípravek je navíc vhodný i jako pravidelná prevence.
Na přípravky sloužící k čištění granitových dřezů se podíváme ještě podrobněji. Pokud chcete provést důkladné vyčištění od vodního kamene i skvrn, budete je potřebovat. S tmavými skvrnami od vína, kávy a čaje, které jsou způsobeny usazeninami vodního kamene, si poradíte například s přípravkem Blanco ACTIV. Prostředek je prodáván ve formě tablet. Tabletu stačí vložit do dřezu napuštěného horkou vodou a nechat působit několik
hodin (ideálně přes noc). Po vypuštění se dřez očistí houbičkou, omyje a vysuší. Na ošetření škrábanců nebo skvrn od rzi se zase hodí přípravek Blanco POLISH.
Zamezte tomu, aby dřez přišel do styku s koncentrovanými bělícími prostředky nebo produkty obsahujícími chlorové látky, s kyselinami (např. odstraňovač vodního kamene z konvic) nebo s louhem sodným (čističe odpadu jako. KRTEK). Použití těchto prostředků způsobuje odbarvení pryskyřice, která spojuje granitové částečky.
Přestože jsou granitové dřezy vyrobeny z extrémně odolného materiálu, dávejte pozor na ostré předměty a drátěnky, které by mohly způsobit povrchové poškrábání. Snažte se zamezit také pádu těžkých kovových předmětů do dřezu a nenechávejte ve dřezu dlouho položené ocelové nebo litinové nádobí.
Granitový dřez je sice krátkodobě odolný proti teplotám až do 280° C, ale nedoporučuje se používat k odkládání rozpálených hrnců nebo pánví. Pro tento účel použijte oddělenou odkládací plochu a podložku. Také do dřezu nevylévejte horký olej, mohlo by dojít k narušení povrchu. Horký olej má o mnoho vyšší teplotu než 280° C.